Uživatel nepřihlášen
the.wanderer
RSS kanál blogu
Píše: draggo - Rubrika: Blogy
Blog nevyjadřuje názor redakce Zing, více zde.
the.wanderer

iPhone 5 – usedne král smartphonů opět na trůn? (preview)

Čtvrtek 20.9.2012 00:23 - Autor: draggo
To se mi líbí

iPhone 5 – usedne král smartphonů opět na trůn? (preview)iPhone je bezesporu pojem mezi smartphony, vždyť právě on odstartoval v roce 2007 směr, kterým se budou telefony ubírat. Jak se jeví iPhone 5, nejnovější verze slavného přístroje? Přináším komplexní pohled na tento očekávaný telefon, sestávající se ze všech dostupných informací.

Úsvit nového věku

Zing je sice magazín o hrách a herních zařízeních, nicméně výkon smartphonů začal v posledních několika letech závratně růst a chtě nechtě se brzy dočkáme momentu, kdy pravděpodobně vytlačí na okraj zájmu handheld konzole jako PS Vita nebo Nintendo 3DS. Někdo bude smutnit či se to snažit popřít, nicméně model, kdy hra na iPhone stojí maximálně 5 euro (většinou méně či je zcela zdarma) a za nový handheld titul vypláznete přes 1000 Kč je dlouhodobě neudržitelný. Stále více lidí jako herní zařízení na cesty využívá právě služeb chytrých telefonů a tento trend se nezdá býti na ústupu. A s rostoucím výkonem a možnostmi zrcadlení obrazu do TV by se časem mohly začít strachovat i klasické konzole. Pro někoho stále děsivá představa, pro jiného zase zajímavá a pěkná budoucnost.

Oním inovátorem, který nastartoval celé dnešní smartphonové šílenství nebyl nikdo jiný než Apple, když roku 2007 představil svůj první iPhone. Při pohledu na jeho tech. parametry sice tehdy za konkurencí  výrazně zaostával (např. neumožňoval ani nahrávat video!), nicméně zákazníky si získal krásným designem a intuitivním uživatelským prostředím. Každým rokem se pak dočkal inovace (modely 3G, 3GS, 4 a 4S), kdy byl postupně vylepšován a vždy mimo jiné prodal daleko více kusů než předchůdce. Nyní nám byl představen iPhone 5, dlouho očekávaná šestá generace, která by měla jablečné telefony posunout zase o kus dál. Zadaří se?

Srovnání iPhonu 2G a 5
Srovnání iPhonu 2G a 5
Obě barevné verze iPhonu 5
Obě barevné verze iPhonu 5

První reakce na nový iPhone byly smíšené. Mnozí byli zklamáni údajným nedostatkem inovací oproti předchozí generaci, což bylo ještě podpořeno negativním vnímáním Applu ze strany neinformované veřejnosti, která ho díky zkreslujícímu pohledu médií vidí jako nelidskou megakorporaci, která žaluje výtečný a inovativní Samsung kvůli neprostým hloupostem. Možná jsem to teď trochu přehnal, nicméně pro vykreslení atmosféry před uvedením. Navíc většina informací unikla již před samotnou keynote (Apple má ohromnou síť dodavatelů a info o jeho produktech je velmi žádané, proto není únik nijak překvapivý), tudíž se žádný moment překvapení nekonal. Internet v zápětí zaplavily spousty rádobyvtipných obrázků parodujích zvětšený displej (nejdřív odpůrci nadávali na malý displej, a když byl zvětšen, je to taky špatně?), který je největší viditelnou změnou. V dalších odstavcích vám zkusím představit iPhone 5 takový jaký je, s využitím všech dostupných informací a bez předsudků.

Stále krásný

Při pohledu zvenku si oproti starším modelům 4 a 4S všimneme hned několika změn. Na přední straně to bude větší displej, který narostl na velikost 4“. Pro někoho to v době 4,8“ displejů v Galaxy S3 a spol. může být málo, nicméně já tuto velikost pokládám za ideální. Jsem zvyklý telefon ovládat pohodlně jednou rukou, což mi při vší úctě takto velké telefony neumožní. Rozlišení činí 1136x640 pixelů, což při této velikosti displeje vytváří stále úctyhodné PPI (počet pixelů na palec) 326, což patří mezi naprostou špičku. To samé platí i o technologii IPS LCD, která umožňuje daleko lepší barevné podání a čitelnost než stále používané AMOLEDy. Poslední třešničkou na dortu v oblasti displeje je implantování dotykové vrstvy přímo do displeje, nikoliv na dodatečnou vrstvu mezi displejem a krycím sklem. Díky této technologii (mimochodem poprvé použité právě zde) by měl displej nabídnout lepší snímání dotyků a navíc i ušetří místo, kterým se v novém iPhonu rozhodně plýtvat nemůže.

Černá varianta
Černá varianta
Bílá varianta
Bílá varianta

Novinka je totiž tenká pouhých 7,6 milimetru, což z ní dělá jeden z nejtenčích smartphonů vůbec (v top třídě zcela nejtenčí). Tělo telefonu je vytvořené výhradně z hliníku a skla, čímž zůstal zachován pocit exkluzivních materiálů z předchozí generace (ta byla celá skleněná s hliníkovými bočními stranami), zároveň se však díky hliníkovým zádům pravděpodobně dočkáme i větší odolnosti při pádu na zem. A celá tato konstrukce zároveň váží pouhých 112 gramů, což ji činí oproti konkurenci i předchozím modelům až neobvykle lehkou. Zahraniční redaktoři, kteří měli možnost si již telefon vyzkoušet, právě lehkost zmiňují jako jeden z největších kladů. Kromě těchto „kosmetických“ úprav se ale design telefonu příliš nezměnil – stále je to ten jednoduchý, ale krásný kus hardwaru. Zvláště bílá verze, která kombinuje bíle podbarvené sklo a stříbrný hliník je jedním z nejhezčích telefonů, které jsem kdy viděl.

(R)evoluce uvnitř

Skutečné změny se udály uvnitř. Srdcem telefonu je nový čip s kódovým označením A6, který Apple na své konferenci poměrně skoupě okomentoval jako „2x výkonnější oproti minulé generaci“. Nicméně telefon se již dostal do ruky i serveru zabývajícímu se benchmarky, který ukázal zajímavé skutečnosti. Prve může někoho překvapit, že nový iPhone má jen dvoujádrový procesor s frekvencí 1,02 GHz. O to více pak překvapí, že tento papírově „slaboučký“ procesor v dotyčném testu prokázal vyšší hrubý výpočetní výkon než nejlepší čtyřjádrové telefony od Samsungu či HTC! A to se ani nepočítá s odladěním systému iOS, který si žádá daleko méně systémových prostředků než více rozšířený Android. Jak je to jen možné? Podle všeho je nový procesor malou skrytou revolucí. Je sice vyvinutý na základě procesorů ARM, nicméně design jader si tentokrát navrhli inženýři Applu sami. Nebudu vás zahlcovat zbytečnými technickými podrobnostmi, nicméně A6 by mohl ukončit nesmyslný hon za počtem jader a vysokou taktovací frekvencí. Uživatelé nového iPhonu z toho všeho pak budou pochopitelně těžit skrze olbřímí výkon při nižší spotřebě baterie.

iPhone 5 zevnitř
iPhone 5 zevnitř
Znázornění rychlosti jednotlivých sítí
Znázornění rychlosti jednotlivých sítí

Kromě nového procesoru se iPhone 5 dočkal i podpory sítí čtvrté generace LTE, které umožňují datové přenosy o rychlosti až 100 Mbps. Dobrá zpráva je, že oproti iPadu 3 bude iPhone obsahovat i podporu sítí používaných v Evropě a Asii, takže se třeba jednou dočkáme superrychlého internetu i my. Bohužel, dražba sítí začne až příští rok a bůh ví, kdy bude slušné pokrytí alespoň ve větších městech. Nicméně i v případě zprovoznění bychom si LTE v ČR díky zlodějské politice všech našich operátorů asi příliš neužili – díky směšným FUP by nám rychlé připojení moc dlouho nevydrželo. Každopádně zůstává podpora všech variant 3G sítí, které umožňují rychlost až 42 Mbps – a ty v ČR podporované jsou (v omezené míře).

Naopak někoho může zklamat absence NFC, neboli modulu pro bezdrátové platby. Důvod je ovšem jednoduchý. Technologie je stále v plenkách a současné čipy pro svojí funkčnost potřebují být co největší. A jistě si vzpomínáte, co jsem o prostoru v iPhone 5 říkal o pár řádků výše. Navíc kovová záda by pravděpodobně kvalitnímu signálu zrovna nepomohla. A do třetice, použitelnost NFC je minimálně v ČR nulová a i v zahraničí jde o ojedinělou záležitost. Stále není vůbec jisté, jestli se NFC dokáže uchytit a být k něčemu užitečné. Takže z mého pohledu je možná trochu škoda, že se nám v iPhone tato technologie neobjeví, ale rozhodně nejde o nic zásadního.

Drobných úprav se dočkal i fotoaparát. V telefonu stále zůstává kamera iSight s rozlišením 8mi megapixelů, autofocusem a přsvětlovací diodou. To je dnes víceméně standard v každém lepším telefonu. V iPhonu na vás ale mimo jiné čeká i funkce HDR (high dynamic range), která vám umožňuje fotit pěkné ostré fotky i za špatných světelných podmínek. Spočívá v tom, že telefon rychle za sebou vytvoří tři fotografie – jednu přeexponovanou, jednu podexponovanou a jednu normální. Z těchto tří následně softwarově vytvoří jednu fotografii. Funkce byla v jisté míře přítomna již od iPhonu 4, a už tehdy dokázala vytvořit velmi pěkné fotky. Jsem tedy velice zvědavý na vylepšení funkce v novém iPhone 5. Fotoaparát předchozího modelu 4S je dosud považován  za jeden z nejlepších, ne-li úplně nejlepší mobilní fotoaparát, a 5ka na tom určitě nebude hůře. Novinkou je poté režim Panorama, kdy pomocí jednoho klepnutí v menu fotoaparátu můžete spustit intuitivní režim, se kterým vytvoříte panoramatickou fotku o rozlišení až 28 megapixelů.

Režim Panorama
Režim Panorama
Ukázková fotografie
Ukázková fotografie

Novinky v softwaru

Spolu s iPhonem 5 dorazí i nová verze operačního systému iOS 6, kterou si můžete kromě iPhonu 5 stáhnout i do straších modelů 3GS, 4 a 4S. To je mimo jiné další z výhod iPhonů obecně – každý model má záruku aktualizací OS na minimálně 3 roky dopředu. A například model 3GS letos zahájí již čtvrtý rok s inovovaným systémem. Díky tomu jablečné telefony nestárnou tak rychle a nenutí uživatele nakupovat nový přístroj každý rok jen kvůli novému systému. iOS 6 údajně přináší až 200 nových funkcí a vylepšení, já se nyní podívám na ty nejzajímavější z nich.

Spolu s iOS 6 přichází i zbrusu nová mapová aplikace, která by měla nahradit stávající mapy od Googlu. Na dodání mapových podkladů podle všeho spolupracovalo více firem, od výrobce navigací TomTom až po např. Microsoft. První betaverze z června moc chvály nesklidila, nicméně od té doby se Apple snažil svojí novou aplikaci co nejvíce vylepšit. Mezi její hlavní inzerované funkce patří tzv. 3D flyover, neboli možnost prohlédnout si významná světová velkoměsta v kompletním 3D provedení. Momentálně mezi nimi např. Praha chybí, nicméně počet měst se stále rozšiřuje a jistě se jí dříve nebo později dočkáme. Mezi další funkce map patří klasická základní online navigace či podrobné informace o aktuálních uzavírkách silnic. Tato funkce bude dostupná i u nás v ČR, takže jsem zvědav na její funkčnost. Nicméně podklady by měl dodávat TomTom, jehož navigace v ČR fungují bez problému.

Další drobnou, ale užitečnou fičurou je Passbook, což je aplikace, která vám umožňuje zakoupit a na jednom místě uložit všechny vaše elektronické vstupenky, letenky, slevové kupony a další dokumenty. Pro ty, co často cestují za hranice bude aplikace jistě užitečná – předpokládám její podporu všemi významnými aerolinkami a velkými zahraničními řetězci. Otázkou je, jak zareagují v ČR např. kina či výstavy, vzhledem k relativní nadvládě Androidu v našich luzích.

Nové mapy
Nové mapy
Passbook
Passbook

Vylepšení se dočká i hlasová asistentka Siri, která dostane do vínku další schopnosti, týkající se např. informací o filmech, sportovních událostech a restauracích. Stejně tak přibyla podpora dalších jazyků, bohužel čeština stále chybí. Stejně tak i ostatní funkce Siri jsou omezené, v ČR skrz ní například nemůžete objednat lístky do kina, jelikož chybí napojení na potřebné prodejní sítě. Tak třeba příští rok.

Další novinkou je i hlubší integrace facebooku přímo do telefonu, která umožní mnohem snadnější sdílení fotografií či videí přímo z prostředí telefonu. Funkce vám nicméně není vnucena, pokud FB nepoužíváte, můžete to celé v klidu ignorovat. A třeba si místo toho stáhnout jednu z více než 700 tisíc aplikací z AppStore, který je stále největším obchodem s aplikacemi pro chytré telefony. Nakonec on je možná tou největší výhodou, proč si Iphone pořídit – žádný jiný telefon vám neumožní přístup k tolika aplikacím. Mnohé z nich jsou exkluzivní pro iOS platformu a na žádné jiné se jen tak neobjeví.

Další funkce iOS jsou víceméně společné pro všechny zařízení a nejsou specifická pro iPhone 5, nicméně i tak si zaslouží zmínit. Jsou to služby AirPlay, umožňující bezdrátové streamování obrazui přímo do televize skrze Apple TV, AirPrint, přes který můžete bezdrátově tisknout obsah z vašeho iPhonu za pomocí kompatabilní tiskárny (dnes je jich velká část), iCloud, službu pro cloudové sdílení dat mezi iPhonem a dalšími zařízeními (iPad, iPod touch, Mac či PC s Windows Vista/7) a slavné iTunes, největší internetový obchod s hudbou a filmy.

Zkusme myslet...

Samozřejmě vím, že tento článek bude na velkou část zdejší komunity (předpokládám, že většina jede na Androidu) působit jako červený prapor na býka. Sám jsem dlouho měl klasický mainstreamový názor o tom, jak jsou výrobky od Applu nesmyslně omezené a předražené. Nicméně toto období mě již naštěstí opustilo a doufám, že jsem schopen posuzovat situaci více racionálně. Když se zamýšlím nad svým využíváním telefonu, snad nikdy mi nechybělo něco, co Apple uživatelům odepírá. Nepotřebuju si s telefonem neustále hrát, abych ho přizpůsobil obrazu svému. Nepotřebuju si během dne vyměnit baterii. Nepotřebuju 16 jader, 20 GB RAM a jaderný pohon k tomu. Stačí mi, když telefon funguje jak má, zvládá vše co potřebuji a možná něco navíc, plus ať se dobře drží v ruce a mimo jiné i hezky vypadá (klidně se přiznám k tomu, že mi nezáleží jen an parametrech, ale i na designu). Přesně z těchto důvodů si s největší pravděpodobností iPhone 5 do Vánoc zakoupím. Dělá to ze mě ovci? To už nechám na vás a vašem soudu.

Hodnocení hry
Těším se
 • na nový větší displej
 • na krásný design a kvalitní zpracování
 • na obrovský výkon
 • na skvělý fotoaparát
 • na rychlá data s LTE (v budoucnu :))
 • na lepší výdrž baterie
 • na Passbook, vylepšenou Siri a další inovace iOS 6
 • na nepřekonatelnou nabídku aplikací
Bojím se
 • nedostupnosti některých služeb v ČR
 • kvality mapové aplikace
 • absence NFC
Shrnutí: Nový iPhone má skvěle našlápnuto k jednomu z nejúspěšnějších telefonů všech dob. Nejde o revoluci, ale o pečlivě připravenou evoluci, která splňuje všechny mé požadavky na skvělý smartphone.
Tisk
Hodnocení:
( Zbývá 8 hlasů pro zveřejnění hodnocení ) Ohodnoťte článek kliknutím na hvězdičku.
 

Napsat nový komentář

Komentář k blogovému článku iPhone 5 – usedne král smartphonů opět na trůn? (preview)
Pro psaní musíte být přihlášen.
[+] Smajlíci
:gun: :-) 8-) ;-) :angry: :-D :lol: :dance: :thumbup: :shock: :-( :nah: :lala:
Dominikanos   2x   Já osobně mám rád iPhony více, proste nevim jak si říkal když ho používám, žádných omezení si nevšímám a s trochou důvtipu se to dá obejít :D. jinak proti androidum nic nemam ale iphone mi proste sedne líp. Je tam nepřeberný množství aplikací apod. , hezkej design, atd. Jedinej problem je proste ta cena, ale třeba v Británii nebo v tom USA se to dá sehnat za slušný peníze takže tak.Dominikanosdominikanos2534    23.9.2012 13:45 Dominikanos

Já osobně mám rád iPhony více, proste nevim jak si říkal když ho používám, žádných omezení si nevšímám a s trochou důvtipu se to dá obejít :D. jinak proti androidum nic nemam ale iphone mi proste sedne líp. Je tam nepřeberný množství aplikací apod. , hezkej design, atd. Jedinej problem je proste ta cena, ale třeba v Británii nebo v tom USA se to dá sehnat za slušný peníze takže tak.

draggo   2x   senrimer: Cenové srovnání jsem bral z oficiálních stránek obou firem (apple. cz a samsung. cz) , každý prodejce si následně cenu uzpůsobí podle sebe. To že v ČR iPhone všichni prodejci nechutně předražujou je věc jiná, nicméně s politikou Applu nemá nic společného. Ostatně fakt, že Samsungy musí dříve zlevňovat také o něčem jistě hovoří. Hlavní aplikace používané většinou lidí jsou pochopitelně na iOS, Android a dnes i Windows Phone. O těch nemluvím. Mám na mysli spoustu menších, jednoduchých appek, ať už jsou to různé editory fotek/hudby/videa, el. vydání časopisů nebo i ty hry a spousta dalších věcí. Spousta iOS aplikací není na Androidu, naopak to zase tolik neplatí. Menším vývojářům se často nevyplatí dělat aplikaci na Android, kde většina lidí pirátí každý prd. Plus má iOS výhodu toho, že uživatel má vždy jistotu, že mu aplikace bude na telefonu fungovat, což u Androidu s milionem verzí OS často neplatí. iPhone je multimediální zařízení stejně jako Galaxy S3 s tím, že se dá daleko pohodlněji ovládat. Každý, kdo chce smartphone používat jako navigaci, nebude v našich končinách (naši oparátoři a jejich FUP to takřka znemožňují) používat vestavěné online mapy, ale pořídí si Navigon, Sygic nebo jinou offline navigaci. Ty vestavěné jsou spíše nouzové řešení. Ale dle reakcí lidí prý zrovna navigace v applovských mapaách funguje celkem solidně, i když i já uznávám, že jinak v nich mají na čem pracovat. Osobně je považuji za jedinou vážnější chybu nového systému, nicméně doufám, že to Apple brzy napraví. Kvalita zvuku v iPhonech vždy patřila k té lepší až nejlepší, nevím kde jsi sebral to o té "průměrné" (zdroj? ) . HD rozlišení displej možná nemá, nicméně hustota pixelů je vyšší než u téměř všech Androidů a displej používá IPS Retina technologii, která podáním barev značně převyšuje AMOLEDy (od kterých ale např. HTC nebo Nokia konečně začínají ustupovat) . Z mého pohledu je to důležitější údaj než samotné rozlišení. Ten benchmark zmiňoval pouze hrubý výkon hardwaru, pokud tě zajímá skutečné srovnání (tj. se započtením operačních systémů) , koukni sem - [ odkaz ] . O skoro 50% lepší výsledek než Galaxy S3. iPhone 5 není jen pro ovečky, ale pro všechny lidi, který se nenechají zaslepit mohutně šířeným mainstreamovým názorem o tom, jak jsou Apple výrobky fuj fuj předražené a k ničemu. Recenze nový iPhone chválí (kritiku si vysloužily snad jen ty nešťastný mapy a změna konektoru, která ale byla do budoucna nutná) . A akcie Applu po uvedení iPhonu překročily hranici 700 dolarů za kus (příště si alespoň zjisti fakta) .

koks: Aneb co mám já, to je nejlepší. Skvělej názor, s tím určitě v dospělosti prorazíš. Ale jen pro pořádek - srovnání mech. odolnosti iPhone 5 a Galaxy S3 - [ odkaz ]
draggodraggo6621
    22.9.2012 22:44
draggo

senrimer: Cenové srovnání jsem bral z oficiálních stránek obou firem (apple. cz a samsung. cz) , každý prodejce si následně cenu uzpůsobí podle sebe. To že v ČR iPhone všichni prodejci nechutně předražujou je věc jiná, nicméně s politikou Applu nemá nic společného. Ostatně fakt, že Samsungy musí dříve zlevňovat také o něčem jistě hovoří. Hlavní aplikace používané většinou lidí jsou pochopitelně na iOS, Android a dnes i Windows Phone. O těch nemluvím. Mám na mysli spoustu menších, jednoduchých appek, ať už jsou to různé editory fotek/hudby/videa, el. vydání časopisů nebo i ty hry a spousta dalších věcí. Spousta iOS aplikací není na Androidu, naopak to zase tolik neplatí. Menším vývojářům se často nevyplatí dělat aplikaci na Android, kde většina lidí pirátí každý prd. Plus má iOS výhodu toho, že uživatel má vždy jistotu, že mu aplikace bude na telefonu fungovat, což u Androidu s milionem verzí OS často neplatí. iPhone je multimediální zařízení stejně jako Galaxy S3 s tím, že se dá daleko pohodlněji ovládat. Každý, kdo chce smartphone používat jako navigaci, nebude v našich končinách (naši oparátoři a jejich FUP to takřka znemožňují) používat vestavěné online mapy, ale pořídí si Navigon, Sygic nebo jinou offline navigaci. Ty vestavěné jsou spíše nouzové řešení. Ale dle reakcí lidí prý zrovna navigace v applovských mapaách funguje celkem solidně, i když i já uznávám, že jinak v nich mají na čem pracovat. Osobně je považuji za jedinou vážnější chybu nového systému, nicméně doufám, že to Apple brzy napraví. Kvalita zvuku v iPhonech vždy patřila k té lepší až nejlepší, nevím kde jsi sebral to o té "průměrné" (zdroj? ) . HD rozlišení displej možná nemá, nicméně hustota pixelů je vyšší než u téměř všech Androidů a displej používá IPS Retina technologii, která podáním barev značně převyšuje AMOLEDy (od kterých ale např. HTC nebo Nokia konečně začínají ustupovat) . Z mého pohledu je to důležitější údaj než samotné rozlišení. Ten benchmark zmiňoval pouze hrubý výkon hardwaru, pokud tě zajímá skutečné srovnání (tj. se započtením operačních systémů) , koukni sem - [ odkaz ] . O skoro 50% lepší výsledek než Galaxy S3. iPhone 5 není jen pro ovečky, ale pro všechny lidi, který se nenechají zaslepit mohutně šířeným mainstreamovým názorem o tom, jak jsou Apple výrobky fuj fuj předražené a k ničemu. Recenze nový iPhone chválí (kritiku si vysloužily snad jen ty nešťastný mapy a změna konektoru, která ale byla do budoucna nutná) . A akcie Applu po uvedení iPhonu překročily hranici 700 dolarů za kus (příště si alespoň zjisti fakta) .

koks: Aneb co mám já, to je nejlepší. Skvělej názor, s tím určitě v dospělosti prorazíš. Ale jen pro pořádek - srovnání mech. odolnosti iPhone 5 a Galaxy S3 - [ odkaz ]

Houskič   1x   koks: Jenomže je to Sony...Houskičhouskic5146    22.9.2012 22:27 Houskič

koks: Jenomže je to Sony...

koks    najlepsi mobil je aj tak sony xperia go mozte ho prejst autom potapat sa snim hocico a stoji o polovicu menej jak nejaky shitphone ktory pri prvom pade sa dispej sa cely rozjebe
jedina vyhoda ios oproti androidu je ze sa tam da hrat pokerstars o penaze
kokskoks68
    22.9.2012 20:26
koks

najlepsi mobil je aj tak sony xperia go mozte ho prejst autom potapat sa snim hocico a stoji o polovicu menej jak nejaky shitphone ktory pri prvom pade sa dispej sa cely rozjebe
jedina vyhoda ios oproti androidu je ze sa tam da hrat pokerstars o penazeKomentář byl autorem naposledy upraven 22.9.2012 20:45

Původní verze před úpravami:najlepsi mobil je aj tak sony xperia go mozte ho prejst autom potapat sa snim hocico a stoji o polovicu menej jak nejaky shitphone ktory pri prvom pade sa dispej sa cely rozjebe

senrimer    draggo: Mozna galaxy s3 stal na zacatku 15 499 ale 1) neni omezenej 16gb. Kazdej doma ma sd kartu, takze za s toho mas klidne 60 gb mobil. A ta cena neni pevne fixovana samsungem a obchody ji upravovali podle sebe. Zatim co iphone si drzi cenu o mnohem dyl. Vsechny dulezite aplikace co jsou na iphone jsou i na android, asi neumis hledat. Pravda iphone jich ma vic. ALe na co mit 50 apps na prehravani hudby ? Kdyz mas jeden dobrej ? . Souhlasim z velikosti, samsung neni zrovna praktickej treba na psani smsek za chuze jednou rukou. Ale musis si uvedomit ze ten mobil uz ma ucel trosku jinej. Je to multi zarizeni, ktere lidi pouzivaj treba jako navigaci atp. A jak vime, tak iphone je co se tyce novych map naprosto k smichu a neni den abych nenasel nejakej funny post z map iphone 5. Jednoduse je problem v tom, ze kdo mysli tak usoudi ze iphone se mu nevyplati kupovat. Za 1) jako multimedialni prehravac neni tak dobrej, kvalita zvuku je prumerna, a na videa nema ani hd rozliseni. Na praci se taky moc pouzivat neda, nema dobrou navigaci, NFC, nerekl bych ze se na nem pise lip jak na vetsim galaxy. Kazdopane je to proste jen pro applisty. A k tomu vykonu. 40 bodu navic za pul roku prace navic ? GJ. Opravdu se to vyplati.
Pro me jsou applisti jenom ovecky uz mi to dokazuje jenom fakt, ze iphone 5, neni uspesny predstaveni mobily, vetsina recenzi je na to skepticka, i par applistu na to maj zvlastni nazor a poprve od vydani iphone 3 se akcie aplu po odhaleni ani nepohlo. Stejne ale lidi cekaj pred apple storem uz tyden pred vydanim. A pritom jak nam pekne ukazal jimmy kimmel, nepoznaj v tom rozdil.
senrimersenrimer7650
    22.9.2012 08:48
senrimer

draggo: Mozna galaxy s3 stal na zacatku 15 499 ale 1) neni omezenej 16gb. Kazdej doma ma sd kartu, takze za s toho mas klidne 60 gb mobil. A ta cena neni pevne fixovana samsungem a obchody ji upravovali podle sebe. Zatim co iphone si drzi cenu o mnohem dyl. Vsechny dulezite aplikace co jsou na iphone jsou i na android, asi neumis hledat. Pravda iphone jich ma vic. ALe na co mit 50 apps na prehravani hudby ? Kdyz mas jeden dobrej ? . Souhlasim z velikosti, samsung neni zrovna praktickej treba na psani smsek za chuze jednou rukou. Ale musis si uvedomit ze ten mobil uz ma ucel trosku jinej. Je to multi zarizeni, ktere lidi pouzivaj treba jako navigaci atp. A jak vime, tak iphone je co se tyce novych map naprosto k smichu a neni den abych nenasel nejakej funny post z map iphone 5. Jednoduse je problem v tom, ze kdo mysli tak usoudi ze iphone se mu nevyplati kupovat. Za 1) jako multimedialni prehravac neni tak dobrej, kvalita zvuku je prumerna, a na videa nema ani hd rozliseni. Na praci se taky moc pouzivat neda, nema dobrou navigaci, NFC, nerekl bych ze se na nem pise lip jak na vetsim galaxy. Kazdopane je to proste jen pro applisty. A k tomu vykonu. 40 bodu navic za pul roku prace navic ? GJ. Opravdu se to vyplati.
Pro me jsou applisti jenom ovecky uz mi to dokazuje jenom fakt, ze iphone 5, neni uspesny predstaveni mobily, vetsina recenzi je na to skepticka, i par applistu na to maj zvlastni nazor a poprve od vydani iphone 3 se akcie aplu po odhaleni ani nepohlo. Stejne ale lidi cekaj pred apple storem uz tyden pred vydanim. A pritom jak nam pekne ukazal jimmy kimmel, nepoznaj v tom rozdil.

draggo    Ehm, české ceny iPhone 5 z oficiální distribuce Applu nejsou zatím známy, ale 4S stálo při zahájení prodeje 14 499 Kč v 16 GB variantě. Galaxy S3 z oficiální distribuce Samsungu stojí aktuálně 15 499 Kč taktéž v 16 GB variantě. Sám jsem ho jeden čas měl vypůjčený na pár týdnů, a upřímně řečeno mi nevyhovoval. "Omezení" v iPhone jsou v mém případě malichernosti oproti omezením, které mi přinášelo používání Galaxy S3. Jsem zvyklý telefon ovládat jednou rukou, ale s tímhle to prostě nešlo. Je tak velkej, že se mi do některejch kalhot prostě nevešel a já ho musel nosit mimo. Plus spousta aplikací a her z iOS na Android prostě není. To jsou z mého pohledu horší omezení, než ty která přináší iPhone. Omezení iOS většinou připadají lidem hrozná, ale když začnou telefon normálně používat, tak si jich ani nevšimnou a uvědomí si, že jim to vůbec nevadí. Designově se mi iPhone líbí ze současných smartphonů asi nejvíc (na druhé místo bych dal asi Lumie od Nokie) , mám rád hranatější tvary, exkluzivnější materiály - ale musí to dobře padnout do ruky. Galaxy S3 mi přijde absolutně neestetický, ale to je jen můj názor. Investice do iPhone 5 mi přijde naprosto opodstatněná, ze všech dostupných smartphonů mi nabídne zdaleka nejvíce. Benchmark hrubého výkonu hardware najdeš třeba tady - [ odkaz ] . Plus srovnání s Androidy - [ odkaz ] . Zdůrazňuji, že jde jen o hrubý výkon hardwaru - reálně budou rozdíly větší, jelikož iOS je lépe optimalizovaný (je dělaný na míru jednomu telefonu) .draggodraggo6621    21.9.2012 18:11 draggo

Ehm, české ceny iPhone 5 z oficiální distribuce Applu nejsou zatím známy, ale 4S stálo při zahájení prodeje 14 499 Kč v 16 GB variantě. Galaxy S3 z oficiální distribuce Samsungu stojí aktuálně 15 499 Kč taktéž v 16 GB variantě. Sám jsem ho jeden čas měl vypůjčený na pár týdnů, a upřímně řečeno mi nevyhovoval. "Omezení" v iPhone jsou v mém případě malichernosti oproti omezením, které mi přinášelo používání Galaxy S3. Jsem zvyklý telefon ovládat jednou rukou, ale s tímhle to prostě nešlo. Je tak velkej, že se mi do některejch kalhot prostě nevešel a já ho musel nosit mimo. Plus spousta aplikací a her z iOS na Android prostě není. To jsou z mého pohledu horší omezení, než ty která přináší iPhone. Omezení iOS většinou připadají lidem hrozná, ale když začnou telefon normálně používat, tak si jich ani nevšimnou a uvědomí si, že jim to vůbec nevadí. Designově se mi iPhone líbí ze současných smartphonů asi nejvíc (na druhé místo bych dal asi Lumie od Nokie) , mám rád hranatější tvary, exkluzivnější materiály - ale musí to dobře padnout do ruky. Galaxy S3 mi přijde absolutně neestetický, ale to je jen můj názor. Investice do iPhone 5 mi přijde naprosto opodstatněná, ze všech dostupných smartphonů mi nabídne zdaleka nejvíce. Benchmark hrubého výkonu hardware najdeš třeba tady - [ odkaz ] . Plus srovnání s Androidy - [ odkaz ] . Zdůrazňuji, že jde jen o hrubý výkon hardwaru - reálně budou rozdíly větší, jelikož iOS je lépe optimalizovaný (je dělaný na míru jednomu telefonu) .Komentář byl autorem naposledy upraven 23.11.2012 00:29

Původní verze před úpravami:Ehm, české ceny iPhone 5 z oficiální distribuce Applu nejsou zatím známy, ale 4S stálo při zahájení prodeje 14 499 Kč v 16 GB variantě. Galaxy S3 z oficiální distribuce Samsungu stojí aktuálně 15 499 Kč taktéž v 16 GB variantě. Sám jsem ho jeden čas měl vypůjčený na pár týdnů, a upřímně řečeno mi nevyhovoval. "Omezení" v iPhone (např. že nejde nastavit tapeta v menu a podobné podružnosti) jsou v mém případě malichernosti oproti omezením, které mi přinášelo používání Galaxy S3. Jsem zvyklý telefon ovládat jednou rukou, ale s tímhle to prostě nešlo. Je tak velkej, že se mi do některejch kalhot prostě nevešel a já ho musel nosit mimo. Plus spousta aplikací a her z iOS na Android prostě není. To jsou z mého pohledu horší omezení, než ty která přináší iPhone. Omezení iOS většinou připadají lidem hrozná, ale když začnou telefon normálně používat, tak si jich ani nevšimnou a uvědomí si, že jim to vůbec nevadí. Designově se mi iPhone líbí ze současných smartphonů asi nejvíc (na druhé místo bych dal asi Lumie od Nokie) , mám rád hranatější tvary, exkluzivnější materiály - ale musí to dobře padnout do ruky. Galaxy S3 mi přijde absolutně neestetický, ale to je jen můj názor. Investice do iPhone 5 mi přijde naprosto opodstatněná, ze všech dostupných smartphonů mi nabídne zdaleka nejvíce. Benchmark hrubého výkonu hardware najdeš třeba tady - [ odkaz ] . Plus srovnání s Androidy - [ odkaz ] . Zdůrazňuji, že jde jen o hrubý výkon hardwaru - reálně budou rozdíly větší, jelikož iOS je lépe optimalizovaný (je dělaný na míru jednomu telefonu) .

Rox Cox   3x   Nedivim se, že spousta čechů "hatuje" iPhone, když stojí takovej randál. Ale třeba v americe si koupí nový iPhone každej, když ho může mít za 200 doláčů za 2 letou smlouvu od operátora. Je to telefon spíš pro lidi takže veškerý důkladnější hrabání v systému je mnohem náročnější, protože na to ho zkrátka nedělají. A vkus na design má každý nějak jiný. Rozhodně se ale nedá říct, že je to špatný smartphone. Můj názor.Rox Coxrox-cox3207    21.9.2012 17:09 Rox Cox

Nedivim se, že spousta čechů "hatuje" iPhone, když stojí takovej randál. Ale třeba v americe si koupí nový iPhone každej, když ho může mít za 200 doláčů za 2 letou smlouvu od operátora. Je to telefon spíš pro lidi takže veškerý důkladnější hrabání v systému je mnohem náročnější, protože na to ho zkrátka nedělají. A vkus na design má každý nějak jiný. Rozhodně se ale nedá říct, že je to špatný smartphone. Můj názor.

Xenty    Já osobně nemám rád výrobky od Apple právě kvůli té zmiňované ceně. Proč si kupovat iPhone za 20 000, když za patnáct můžu mít Galaxy SIII, což je když nic jiného stejně výkonný mobil s méně omezeními... Zkrátka dobře když se budu rozhodovat mezi dvěmi stejnými jablky a jedno bude levnější a přitom chutnat bude prakticky stejně, vezmu si to levnější. Navíc co se týče toho designu, mě osobně se design iPhonu nikdy moc nelíbil. Dneska jsou populární hold hranaté tvary, kostky a obdélníky, jenže mě se třeba ten design Galaxy SIII líbí víc než tyhle kostky. Uznávám, že iPhone se dá brát jako módní doplněk, protože má pořád určitou prestiž na poli těchto přístrojů, člověk by se ale hlavně měl rozhodnout, co od mobilu požaduje a kolik si za to hodlá zaplatit. Já třeba vidím iPhone jako zbytečnou investici, navíc jsem ještě v tom věku, kdy si chci hrát a zkoušt různé vzhledové vychytávky a podobně a prostě si to přizpůsobit. Jo a ještě k tomu výkonu, ještě jsem žádné objektivní benchmarky neviděl takže o tom nechci šířit nějaké pomluvy nebo tak, podle mě výkon ve 3D aplikacích a podobně bude mít Galaxy SIII pořád větší, než novej iPhone, ale zas iOS neni tolik náročný, jak sám říkáš, takže i tam bude dostatek výkonu... To se ale ukáže až časem.Xentyxenty5272    21.9.2012 08:17 Xenty

Já osobně nemám rád výrobky od Apple právě kvůli té zmiňované ceně. Proč si kupovat iPhone za 20 000, když za patnáct můžu mít Galaxy SIII, což je když nic jiného stejně výkonný mobil s méně omezeními... Zkrátka dobře když se budu rozhodovat mezi dvěmi stejnými jablky a jedno bude levnější a přitom chutnat bude prakticky stejně, vezmu si to levnější. Navíc co se týče toho designu, mě osobně se design iPhonu nikdy moc nelíbil. Dneska jsou populární hold hranaté tvary, kostky a obdélníky, jenže mě se třeba ten design Galaxy SIII líbí víc než tyhle kostky. Uznávám, že iPhone se dá brát jako módní doplněk, protože má pořád určitou prestiž na poli těchto přístrojů, člověk by se ale hlavně měl rozhodnout, co od mobilu požaduje a kolik si za to hodlá zaplatit. Já třeba vidím iPhone jako zbytečnou investici, navíc jsem ještě v tom věku, kdy si chci hrát a zkoušt různé vzhledové vychytávky a podobně a prostě si to přizpůsobit. Jo a ještě k tomu výkonu, ještě jsem žádné objektivní benchmarky neviděl takže o tom nechci šířit nějaké pomluvy nebo tak, podle mě výkon ve 3D aplikacích a podobně bude mít Galaxy SIII pořád větší, než novej iPhone, ale zas iOS neni tolik náročný, jak sám říkáš, takže i tam bude dostatek výkonu... To se ale ukáže až časem.

draggo    crash01: Díky za pochvalu. S tím NFC je to tak jak říkáš. V současný době by to bylo jen konstrukční omezení, ale budoucnost je vě hvězdách. Přinejhorším existujou kryty, který v sobě NFC čip obsahují. S tou přizpůsobitelností mi to dřív taky vadilo, ale po dlouhodobějším vyzkoušení několika iOS zařízení jsem si uvědomil, že bych to ani nijak předělávat nechtěl a že mi to vyhovuje takové, jaké to je. Ty roky, kdy mě bavilo se v telefonech jen tak pro zábavu hrabat mám už za sebou... :)

TheRollyCZE: Snad bys to mohl trochu rozvést, nemyslíš? Každý slušně podaný názor či feedback mě zajímá.
draggodraggo6621
    20.9.2012 21:22
draggo

crash01: Díky za pochvalu. S tím NFC je to tak jak říkáš. V současný době by to bylo jen konstrukční omezení, ale budoucnost je vě hvězdách. Přinejhorším existujou kryty, který v sobě NFC čip obsahují. S tou přizpůsobitelností mi to dřív taky vadilo, ale po dlouhodobějším vyzkoušení několika iOS zařízení jsem si uvědomil, že bych to ani nijak předělávat nechtěl a že mi to vyhovuje takové, jaké to je. Ty roky, kdy mě bavilo se v telefonech jen tak pro zábavu hrabat mám už za sebou... :)

TheRollyCZE: Snad bys to mohl trochu rozvést, nemyslíš? Každý slušně podaný názor či feedback mě zajímá.

TheRollyCZE   1x   lol, směju se.TheRollyCZEtherollycze11814    20.9.2012 18:43 TheRollyCZE

lol, směju se.

crash01   1x   NFC je zatím opravdu zbytečnost, ale čím víc telefonů ho bude podporovat, tím větší je šance, že ho někdo využije. Nic proti Applu nemám, ale já naopak ocením možnost přizpůsobit si telefon k obrazu svému :)

Každopádně pěkné preview :)
crash01crash018106
    20.9.2012 16:11
crash01

NFC je zatím opravdu zbytečnost, ale čím víc telefonů ho bude podporovat, tím větší je šance, že ho někdo využije. Nic proti Applu nemám, ale já naopak ocením možnost přizpůsobit si telefon k obrazu svému :)

Každopádně pěkné preview :)